1-7 września 2023

Wywiad z reżyserem „Mascarpone” – Matteo Pilati

Jak wyglądała praca przy „Mascarpone”?

Wybaczcie, że zabrzmię trochę sentymentalnie, ale Mascarpone było punktem zwrotnym w moim życiu. Do tego czasu pracowałem dla firm telewizyjnych jako redaktor programu dla reality shows, więc wykonałem zaryzykowałem i zdecydowałem, że nadszedł czas, abym (miałem wtedy 35 lat) spróbował podążać za swoimi marzeniami, nawet jeśli nie miałem doświadczenia w kręceniu filmów. Jednak dzięki Alessandro, niesamowitej ekipie i wspaniałej grupie aktorów wszystko poszło gładko. Wszyscy zaangażowani w projekt mieli dużo pasji oraz wkładali swoje serca i umysły jako extra składniki do naszego Mascarpone.


Czym się różni praca w reżyserskim duecie – tak, jak tworzyliście ten film?

Znamy się od ponad 10 lat i w końcu mieliśmy okazję do wspólnej pracy. Alessandro i ja potrzebowaliśmy siebie nawzajem: nasze wcześniejsze doświadczenia były niezbęde do osiągnięcia tego, co zrobiliśmy. W 80% przypadków zgadzaliśmy się doskonale, w pozostałych 20% kłóciliśmy się jak dwie harpie… Jednak nadal jesteśmy przyjaciółmi i dzięki temu doświadczeniu zbliżyliśmy się jeszcze bardziej, nasza przyjaźń to błogosławieństwo.

Opowiedz o społeczności LGBT+ we Włoszech.

Nie jestem socjologiem, więc ciężko mi znaleźć właściwą odpowiedź na tak ważne pytanie. Fragment rzeczywistości, który opisaliśmy w naszym filmie, przedstawia życie bardzo małej grupy przyjaciół; film nie jest dokumentem i nigdy nie miał ambicji opisania całej społeczności LGBT+ w Rzymie, nie mówiąc już o reszcie Włoch. Powiedzmy, że sposób, w jaki nasi bohaterowie żyją w wydarzeniach, które opowiadamy w naszej historii, jest nadal przywilejem we Włoszech, podobnie jak w pozostałej części świata, niestety, i wszyscy musimy nadal celebrować różnorodność, protestować i sprawiać, by nasze głosy były słyszane, dopóki powszechne prawo nie będzie pozwalać każdemu żyć tak, jak chce.

Jakieś duże plany filmowe? Kolejna queerowa produkcja?

Mam nadzieję, że tak! Bycie queer jest dla mnie nieuniknione, aby mieć różne punkty widzenia, to część tego, kim jestem i odzwierciedla to, co robię w życiu i w pracy, więc tak: jeśli nadal będę kręcić filmy, będą one queer, nawet jeśli główni bohaterowie nie są.

MASCARPONE – 9 września | 20:00 | Plac Wolności | wstęp bezpłatny

udostępnij: